Audyt strony – Moja strona nie sprzedaje


Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest audyt SEO strony
  • na co zwrócić uwagę tworzą stronę www
  • jak usprawnić sprzedaż przez stronę www
  • dlaczego musisz monitorować efekty

 

W dzisiejszych czasach Internet to potęga, prawie każdy jest jego użytkownikiem, dlatego tak ważna jest działalność Twojej firmy w Internecie. Jeżeli mimo starań, Twoja strona nie sprzedaje musisz zacząć działać, w tym artykule powiemy Ci jak sprawdzić jakość Twojej strony internetowej a tym samym poprawić błędy i zwiększyć sprzedaż.

Audyt strony SEO

Aby sprawdzić funkcjonowanie swojej strony możesz zlecić jej audyt. Skrót SEO wywodzi się z języka angielskiego (ang. search engine optimalization) i oznacza optymalizację stron internetowych pod kątem ich funkcjonowania w wyszukiwarkach.
Jakie są zalety przeprowadzenia takiego audytu?

  • Dzięki niemu dowiesz się jaka jest pozycja Twojej strony w Internecie, kiedy jest wyszukiwana oraz przy jakich słowach klucz wpisywanych w wyszukiwarkę wyświetla się jako wynik
  • Audyt wskaże jaka jest Twoja pozycja wśród stron konkurencji oraz pozwoli na ocenę czy jest ona atrakcyjna dla klientów, czy musisz jeszcze popracować nad jej udoskonaleniem.
  • Dobry audyt dostosowuje witrynę do aktualnych wymagań wyszukiwarek i optymalizuje ją żeby poprawić widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.
  • Specjalista podczas audytu zajmuje się także optymalizacją elementów projektowania strony metodą UX design.

 

Sztuka tworzenia strony internetowej

Słyszałeś kiedyś o tej sztuce projektowania stron?  Metoda UX design jest taktyką, której głównym celem jest zbudowanie strony tak, aby interakcja z nią dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. W skrócie mówiąc, obsługa Twojej strony ma być prosta i intuicyjna a co najważniejsze nie sprawiać żadnych trudności w użytkowaniu. Jak to zrobić?

1. Określ swój cel i odbiorcę

W tym kroku musisz dokładnie określić cel, czyli co możesz zaproponować klientom. Pomyśl jaki jest Twój produkt, co w nim jest unikalnego, czego nie ma konkurencja? Kolejną sprawą jest to, aby zdefiniować  klienta, czyli do kogo będzie skierowana Twoja strona, kto będzie kupował produkt, który oferujesz? Musisz dokładnie zwizualizować sobie te osoby, aby dopasować wygląd i funkcje strony pod danych klientów. Dopiero po szczegółowym opracowaniu tego kroku przejdź do następnego.

2. Zadbaj o funkcjonalność

Funkcjonalność strony jest najważniejszym aspektem w jej projektowaniu. Pamiętaj, że klient nie zna Twojej strony tak dobrze jak znasz ją Ty, musisz zaprojektować ją tak, aby każdy mógł się po niej bez problemu poruszać. Przykładowo, jeżeli gronem odbiorców są ludzie młodzi – pomyśl nad dostosowaniem strony do urządzeń mobilnych czy stworzeniem aplikacji. Skup się na funkcjonalnym systemie zakupowym. Dobrym posunięciem będzie umieszczenie przycisku „kup teraz”, kierującego prosto do finalizowania zakupu. Samo zakończenie zakupu powinno być szybkie i nieskomplikowane np. przekierowywać do strony banku automatycznie. Gdy transakcja przebiegnie klientowi bezproblemowo istnieje większa szansa, że wróci zrobić zakupy ponownie a to dla Ciebie oznacza kolejne zyski.

3. Dopilnuj jakości grafiki

Przejrzystość strony to klucz do dobrego pierwszego wrażenia. Czasy barokowego przepychu już minęły – dzisiaj liczy się nowoczesny design stawiający na minimalizm. Dodaj do swojej strony proste układy aby pomóc klientowi w jej obsłudze. Kolejnym ważnym aspektem są kolory, zadbaj o to, aby były one przyjemne dla oka, wprawiały klienta w dobry nastrój i koniecznie do siebie pasowały. Nie zapomnij o prezentacji produktu, który sprzedajesz, zrób dobrej jakości zdjęcia pokazujące Twój produkt taki, jaki jest, aby klient miał pełny obraz tego, co kupuje.

Sprawdź nasz wcześniejszy artykuł Darmowe materiały graficzne – 7 sposobów

4. Wprowadź sprawną obsługę klienta

Kto pomoże klientowi w razie pytań? Ułatw mu dostęp do obsługi klienta, możesz wprowadzić okienko czatu – szybkiego sposobu kontaktu, podać numer infolinii wraz z godzinami jej otwarcia albo umieścić formularz kontaktowy.

5. Monitoruj efekty

Jeżeli wprowadzasz zmiany, pamiętaj aby monitorować ich skuteczność. Dzięki temu sprawdzisz jak działają poszczególne elementy strony, a jeżeli ich skuteczność będzie gorsza od oczekiwanej, zawsze możesz wprowadzić poprawki.

Pamiętaj, aby podczas tworzenia swojej strony postawić się na miejscu klienta, skupić się na tym jakie odczucia będzie on miał podczas użytkowania strony i stworzyć ją tak aby wywoływała same pozytywne emocje.  Spróbuj! Na pewno się opłaci.

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów od optymalizacji stron internetowych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą>>

Comments are disabled.